Tjestenina – najsvestranija namirnica i dugotrajan izvor energije
UpdatedTjestenina je danas poznata kao važan dio zdrave prehrane. Raznih je oblika, od sitne tjestenine za juhu do velikih školjkastih oblika namijenjenih za punjenje. Tjestenina može biti obična, s jajima (ako niste vegan) ili aromatizirana sastojcima poput rajčica i špinata. Budući da sadrži malo masti i obilje ugljikohidrata, tjestenina je dobar i dugotrajan izvor energije. Osim dobro nam poznate tjestenine od pšeničnog brašna, također postoji tjestenina od kukuruznog i heljdinog brašna, te tjestenina od integralnog pšeničnog brašna, koja sadrži obilje vlakana.
Ova namirnica jedna je od najjednostavnijih, no ujedno i najsvestranijih namirnica. Spoj pšeničnog brašna i vode daje osnovno tijesto, koje se može oblikovati prema želji u bezbroj oblika. Također možete mijenjati i vrste brašna, dodati pire od povrća te tako izbor tjestenine postaje još veći. Iako tjestenina sama po sebi sadrži malo masti, važno je pripaziti pri odabiru umaka, jer pretrpavanjem sirom i vrhnjem tjesteninu će brzo pretvoriti u punomasnu hranu.
Odabir tjestenine pravog oblika
Iako se pravila ne trebate čvrsto pridržavati, neki se oblici tjestenine sigurno bolje slažu s određenim vrstama umaka.
- Duga tjestenina, kao što su špageti, linguini, tagliatelle i fettuccine, dobrro se slaže s glatkim, kremastim umacima ili s umacima na bazi maslinovog ulja te s povrtnim umacima u kojima su sastojci sitno nasjeckani.
- Šuplji oblici tjestenine, kao što su penne, fusilli i makaroni, bolje se slažu s jačim umacima, kao što su umaci od sira, rajčica ili povrća.
- Punjena tjestenina, kao što su ravioli i cappelletti, najbolja je s jednostavnim umacima od maslaca, ekstra djevičanskog maslinovog ulja ili rajčica.
- U lagane, biste juhe dodajte najsitnije oblike kao što su risi (tjestenina u obliku riže), orzi (tjestenina u obliku ječma) i quadrucci (kvardratići), a u izdašnije juhe s komadićima povrća dodajte conchiglie (školjkice) i farfalline (sitne mašnice ili leptiriće).
Zdravstvene blagodati
Tjestenina opskrbljuje tijelo energijom za sve vrste tjelesne aktivnosti, od trčanja maratona, joge pa sve do pješačenja do autobusnog stajališta. Bogata složenim ugljikohidratima, tjestenina se polako razgrađuje, pružajući energiju tijekom duljeg vremena. Tjestenina od integralnog brašna je najhranjivija jer sadrži veću koncetraciju vitamina, minerala i vlakana. No sva je tjestenina koristan izvor bjelančevina i sadrži vrlo malo masti.
Tjestenina od heljdinog brašna jako je hranjiva: sadrži svih osam aminokiselina, što je čini cjelovitim proteinom. Također je izrazito bogata vlaknima.
Ideje za brzo pripremanje tjestenine
- Za jednostavan, aromatičan umak od rajčica, u lim za pečenje stavite nekoliko svježih pelata ili mini rajčica i malo ih poškropite maslinovim uljem. Pecite ih u vručoj pećnici 15-ak minuta. Pečene rajčice i češnjak istresite u multipraktik, dodajte svježi bosiljak te sve dobro izmiksajte. Umak začinite prema ukusu i prelijte po kuhanoj tjestenini.
- Kuhanu tjesteninu začinite uljem aromatiziranim čili papričicama, istresite na svježu rukolu, posipajte pinjolima i sitno naribanim parmezanom. Kuhanoj tjestenini dodajte žlicu tapenade od crnih maslina i prije posluživanja dodajte lagano pržene orahe.
- U pećnici ispecite cijelu, neočišćenu glavicu češnjaka, a zatim istisnite razmekšale češnjeve iz ljuske i pomiješajte s maslinovim uljem. Pire od češnjaka dodajte huhanoj tjestenini i posipajte obiljem svježeg kosanog peršina.
- Masline, gljive, patlidžan i artičoke spremljeni u maslinovom ulju praktičan su i slastan dodatak tjestenini.
Kuhanoj tjestenini dodajte kockice mozzarelle, sjeckane suhe rajčice, svježu kosanu metvicu i malo maslinovog ulja.