Dvodnevna radionica: Učinkovito, bezopasno i ugodno izvođenje asana
UpdatedDomagoj Orlić pripremio je još jednu tematsku dvodnevnu joga radionicu pod nazivom Učinkovito, bezopasno i ugodno izvođenje jogijskih stavova – asana koja će se održati 25. i 26. ožujka 2017. godine u Radničkoj cesti 20a, stan 34, kat 2.
- Prva radionica, 25. ožujak (subota) 2017.godine, od 15h do 20h: Tradicionalno razumijevanje jogijskih stavova (yogasana) i moderna tumačenja; mjesto, važnost i svrha asana u različitim oblicima hinduističke joge; metodologija izvođenja asana kao individualiziranog ispunjenja funkcije stava, a ne šabloniziranog postignuća forme stava, te osnovna sistematika stavova s obzirom na gibanja kralježnice.
- Druga radionica, 26. ožujak (nedjelja) 2017.godine, od 10h do 15h: Krishnamacharyino razumijevanje i naučavanje jogijskih stavova te njegovi doprinosi razvoju joge u 20. stoljeću, s posebnim osvrtom na asane i pranayamu; načela sigurnog, blagotvornog i plodonosnog izvođenja yogijskih stvova u kontekstu cjeline joge, s posebnim naglaskom na personaliziranje osobne prakse.
Velik dio moderne joge usmjeren je gotovo isključivo na izvođenje jogijskih stavova i postoje brojni pristupi ‘pravilnom‘ izvođenju asana. To se uglavnom svodi na (lošu) gimnastiku, odnosno puku (i obično neučinkovitu) tjelovježbu koja je uglavnom izgubila svoju poveznicu s tradicijom i dekontekstualizirala se od cjeline joge. Stoga vlada velika raznolikost i mnoštvo nejasnoća u svezi s time kako suvislo vježbati taj ‘tjelesni‘ aspekt joge, pogotovo zato što su se preživjeli elementi indijskih tradicija ispremiješali s različitim zapadnim i dalekoistočnim tradicijama pa je danas vrlo teško ustanoviti što je autentično i tradicionalno jogijsko znanje, a što moderni amalgami. I mnogo važnije, što je od svega toga uistinu učinkovito za svakog konkretnog praktikanta?
Prema T. Krishnamacharyi, jednom od najznačajnijih modernih obnovitelja joge u 20. stoljeću, asane nisu tjelovježba, nego su prvenstveno dinamična pranayama koja, produžujući i osnažujući dah uz pomoć primjerenog pokreta, adekvatno priprema za statičnu pranayamu, pa svoj puni smisao i vrijednost asane imaju samo unutar konteksta cjeline joge i prilagodbe prakse asana svakom, uvijek osebujnom i neponovljivom aspirantu. Samo ako se izvode u sprezi s dahom i punom pažnjom, te s jasnom sviješću da omogućuju razvoj drugih suptilnijih vidova joge, asane mogu donijeti svoj plod – psihofizičku stabilnost koja omogućuje dobro zdravlje, kvalitetan dah i meditativan um.
Polaznici će naučiti:
1. glavnu svrhu, različite primjene i osnovu podjelu asana s obzirom na gibanja kralježnice (asana-siddhanta)
2. temeljna načela izvođenja asana u sprezi s drugim tehnikama joge, osobito u sprezi s bandhama i kaya-mudrama hatha-joge, pranayamom i mantrom
3. načela smislenog strukturiranja cjelovite prakse asana (vinyasa-krama)
4. načela prilagodbe asana konkretnom pojedincu i njegovim/njezinim uvijek specifičnim i promjenjivim potrebama i sposobnostima (viniyoga joge)
5. specifičnosti Krishnamacharyinog pristupa izvođenju asana u različitim fazama njegovog osobnog razvoja kao jednog od najvažnijih i najutjecajnijih učitelja joge u 20. stoljeću
Na kraju obje radionice voditelj će sa sudionicima odvježbati cjelovitu praksu joge u trajanju od sat i pol s posebnim naglaskom na kvalitetno izvođenje asana i usvajanje temeljnih načela svrsishodnog izvođenja asana u sprezi sa svim drugim tehnikama joge.
Svi sudionici dobit će originalne fotokopirane materijale vezano uz temu.
Preporučena donacija: 100 kuna po radionici.
Za rezervaciju mjesta i sve dodatne obavijesti, obratite se izravno voditelju na njegov e-mail: [email protected]
Domagoj Orlić (rođen 1970.). cjeloživotni je učenik Marka Whitwella (rođen 1949.), jednog od najistaknutijih učitelja joge iz tradicije T. Krishnamacharye (1888. – 1989.) i njegovog sina T. K. V. Desikachara (1938. – 2016.). Autor je nekoliko knjiga o jogi te dugogodišnji proučavatelj, praktikant i učitelj joge iz Zagreba.