Top 5 biljnih ulja za njegu lica i tijela

Updated

Biljna ulja hrane i njeguju kožu, koriste se za njegu lica i tijela, za izradu prirodne kozmetike ili kod masaža. Služe kao nositelji eteričnih ulja tj. kao sredstvo za razrjeđivanje koncentriranih eteričnih ulja. Za razliku od eteričnih ulja, biljna ulja su masna i ne hlape.

kolaž 5 ulja

Biljna ulja nas odmah asociraju na sjajnu, masnu kožu no njima možete njegovati bilo koji tip kože – suhu, dehidriranu, masnu, mješovitu te osjetljivu kožu. Naravno, vrlo je bitno da su ulja kvalitetna tj. nerafinirana i hladno prešana kako bi sačuvala sve svoje ljekovite i hranjive sastojke: jednostavne i složene nezasićene masne kiseline, vitamine, lecitin i flavonoide. Rafiniranjem se produžuje trajnost ulja no ulje time gubi svoja ljekovita svojstva. Kvalitetna biljna ulja su proizvedena postupkom hladnog tiještenja tj. hladno prešana, bez izlaganja temperaturi višoj od 60 °C i raznim otapalima, bez dodavanja stabilizatora i aditiva.

I evo mojih top 5 najdražih biljnih ulja koja koristim za njegu lica i tijela:

Arganovo ulje (Argania spinosa) koristi se za njegu suhe kože, anti age kozmetiku, regenerira kožu, pomaže kod psorijaze i dermatitisa jer djeluje protuupalno i umirujuće. Nije komedogeno, tj. ne začepljuje pore kože. Bogato je oleinskom i linolnom kiselinom, karotenima i vitaminom E. Blagog je i neutralnog mirisa, fino se kombinira sa biljnim uljima ploda divlje ruže i košticama marelice.

Avokado (Persea gratissima) se brzo upija a koristi se za sve tipove kože, protiv bora, kao i za suhu, dehidriranu kožu, smiruje upalna stanja kože, jača prokrvljenost kože, regenerira kožu, koristi se za njegu kože nakon sunčanja, za izradu pakunga za kosu. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama, lecitinom, vitaminom E i beta-karotenom. Gusto je, tamne, zelenkaste boje.

Plod divlje ruže (Rosa rubiginosa) regenerira i hidratizira oštećenu kožu pa se koristi u anti age pripravcima protiv bora, kao i kod tretiranja ožiljaka, strija, dermatitisa, psorijaze i ekcema, akni, kod kože oštećene UV zrakama. Povećava elastičnost kože i potiče proizvodnju kolagena te tako uklanja sitne bore i prevenira nastanak novih bora. Učinkovito je i kod strija.

Lješnjak (Corylus avellana) je ulje koje se jako brzo upija, koristi se u njezi masne kože sklone aknama i kao bazno ulje za izradu uljnih mješavina kod celulita, proširenih vena i ispucalih kapilara. Nije komedogeno, blago steže pore, potiče cirkulaciju u koži i zato je vrlo djelotvorno kod masne kože sklone aknama. To je najpoznatije biljno ulje za njegu masne i mješovite kože.

Marelica (Prunus armeniaca) se također se brzo upija, lagano je, njeguje osjetljivu, suhu i dehidriranu kožu. Odlična je za sve tipove kože jer omekšava i hidratizira kožu. Sadrži vitamin A, revitalizira i hrani kožu, obnavlja stanice kože. Sličnog je sastava kao i bademovo ulje, no ugodnijeg mirisa i niže cijene.

Kako upotrebljavati biljna ulja za njegu lica?

Najbolje je u uljnoj mješavini kombinirat 2-3 različita biljna ulja. Uljne mješavine se nanose na čisto i vlažno lice koje je prethodno pošpricano hidrolatom ili termalnom vodom. Ulja se nanose na vlažnu kožu lica zato što tako koža istovremeno dobiva masnu (ulje) i vodenu fazu (hidrolat ili termalna voda). Preporučujem koristiti uljne mješavine navečer, a aroma kremu ujutro zbog jednostavnijeg nanošenja dekorativne kozmetike.

Koristite samo kvalitetna, hladno prešana i nerafinirana bilja ulja (Pranarom, Oshadhi i Florihana). Skuplja su od ulja u ljekarnama i drogerijama, ali imate garanciju da ste kupili pravo hladno prešano i nerafinirano ulje.

Foto: blog.soliditytrade.com