Superfoods – Super hrana ili farsa
UpdatedSigurno ste čuli za izraz Superfoods (superhrana). To je trenutno vrlo popularan izraz koji se koristi za veliki broj različitih namirnica. Prave znanstvene definicije nema, niti su znanstveno dokazana sva svojstva, ali generalno se nutricionisti slažu oko važnosti barem nekih od tih namirnica u našoj prehrani. Nekakva provizorna definicija bila bi da je superhrana namirnica koja ima svojstvo da je bogata nutrijentima, bilo vitaminima, mineralima, antioksidansima, polifenolima, itd.
Zašto je superhrana postala popularna tek nedavno? Postoji vjerovanje da je naša prehrana danas, u usporedbi sa prehranama prijašnjih generacija, već toliko osiromašena nutrijentima, da su nam te super namirnice potrebne da bi dobili dovoljno vitamina, minerala i ostalih bitnih nutrijenata. Dok su naši roditelji i djedovi to dobivali iz prehrane, mi danas, zbog lošije kvalitete i nedovoljnog konzumiranja povrća, voća i zdravih masnoća, moramo tražiti alternativu ili uzimati tablete.
Nekoliko super namirnica koje ja rado koristim:
- Maca je peruanska biljka koja raste uglavnom u Andama i Peruu se koristi već stoljećima, ali je danas popularna u cijelom svijetu. Bogata je amino kiselinama, fitonutrijentima, različitim vitaminima i mineralima, ali ono što je najzanimljivije o Maci je da ona funkcionira kao adaptogen- pomaže povećanju energije i borbi protiv stresa i postiže cjelokupni revitalizirajući efekat na tijelo. Također povećava libido pa ju često zovu “prirodna Viagra”. Ima slatkasti okus pa se preporuča korisitit za jutarnje shakeove, uz pahuljice ili granolu. Bitno je napomenuti da se Maca ne smije koristiti svaki dan, vecć 3 do 4 puta tjedno.
- Kakao su Inke počele uzgajati prije više od 3000 godina i već tada su ga nazvali ‘Hrana Bogova’. Kakao je bogat antioksidansima i vitaminima A, C i E. Također ima puno magnezija, željeza i cinka. Antioskidansi i polifenoli u kakau imaju anti- inflamatorni učinak na tijelo i pritom štite od mnogih bolesti. Nezaslađeni (idealno sirovi) kakao u prahu može se koristiti za zdrave tople napitke, shakeove, zdrave kolače, granolu.
- Lucuma je još jedna namirnica podrijetlom iz Perua. Lucuma je zapravo tropska vočka sa blago slatkim okusom po karameli. Iako ima taj slatkasti okus, ima i niski glikemijski index pa se može koristiti za zdrave deserte. Ima puno antioksidansa, vlakana, vitamina i minerala, te beta karotena. Koristi se na slični način kao Maca.
- Camu-camu je tropska vočka koja je navodno najsnažniji izvor vitamina C od svih namirnica – otprilike 60 puta više od naranče. Camu Camu također ima kartenoide, anticianine i anti inflamacijsko dijelovanje. Vitamin C iz hrane se puno bolje apsorbira nego iz tableta, tako da je Camu Camu odlična opcija kada vam treba veča doza vitamina C. Najčešće se može kupiti u prahu. Taj prah možete staviti u shakeove, zelene sokove ili posipati po salati. Bitno je napomenuti da ju nikako ne zagrijavate.
- Goji Bobice dolaze iz Kine, točnije Tibeta. U Kini se koriste već stoljećima i poznate su po tome što pospjesuju imunitet i dug život. Najviše imaju vitamina A i C i preko 20 minerala. Mogu se jesti kao snack ili se kuhati kao čaj, posipati po salatama, juhama ili pahuljicama.
- Spirulina je mikro alga koju se konzuimira već stotinama godina u Meksiku i Africi. To je jedan od najkvalitetnijih izvora proteina, sa preko 70 posto kompletnih proteina po gramu težine (samo za usporedbu; pečeni komad mesa ima oko 25 posto). Idealna je hrana za sportaše jer sadrži svih osam amino kiselina. Osim toga bitan je izvor klorofila, fitonutrijenata i enzima; te vitamina i željeza. Studije su pokazale da spirulina može pomoći u kontroli razine šećera u krvi, te da može pomoći u mršavljenju, te pomaže tijelu u riješavanju od teških metala. Budući da ima dosta specifičan i jak okus idealno ju je konzumirati u shakeovima ili juhama. Isto je bolje da je ne zagrijavate.
Superhrana dostupna u Hrvatskoj
- Sjemenke konoplje su jako dobar izvor vitamina E koji pomaže u borbi protiv infekcija. Također su dobar izvor željeza i proteina. Sjemenke konoplje stvarno se mogu koristiti na razne načine; u shakeovima, salatama, juhama, kruhu i kolačima.
- Pelud je proizvod marljivih pčela, pelud se smatra jednom od najcijelovitijih namirnica i pomaže ljudima kojima prehrana nije u ravnoteži ili im fali nutrijenata. Pelud je bitan izvora vitamina, minerala, aminokiselina, enzima i proteina. Smatra se da služi i kao antibiotik. Bitno je napomenuti da uvijek treba koristiti svježi pelud i držati ga u frižideru i nikada zagrijavati.
- Rogač je zimzeleno drvo koje pripada u skupinu mahunarki. Raste u mediteranskom području gdje se uzgaja najmanje 4000 godina i to zbog slakog i hranjivog ploda – mahune. U Hrvatskoj ga ima po cijeloj Dalmaciji. Brašno rogača se često koristi kao zamjena za kakao i kavu. Rogač ima malo drugačiji okus od čokolade, ali je prirodno sladak, ima mali udio masti, bogat je pektinom, obiluje proteinima i rijetko djeluje kao alergen. Od fino mljevenog brašna mogu se napraviti ukusni i zdravi topli napitci ili shakeovi, te se njime može dati fina aroma raznim pudinzima, pahuljicama i kolačima. Sadrži vitamine A, B, B2, B3 i D. Osim toga posjeduje i znatne količine kalcija, fosfora, kalija i magnezija. U manjim količinama sadrži željezo, mangan, barij, bakar i nikal.
Foto: blisstree.com/flickr.com