Dan kao svaki drugi – Dinacharya i kako ju provoditi
Dinacharya je riječ koja u ayurvedi opisuje naše dnevne rutine. Svi ih imamo. Postoje rutine koje smo sami stvorili, neke smo gledali kao djeca i ostale su nam u navikama, a neke učimo i implementiramo sami jer smatramo da su dobre za nas. Kao što sama riječ kaže, rutina je nešto što radimo nesvjesno ili automatski. To se dogodilo uzastopnim ponavljanjem radnji, sve dok je naš Um nije naučio toliko dobro, da više ne umaramo misaoni proces time što radimo, već se sve odvija gotovo sam od sebe. Na isti način stvaramo i nove navike koje želim uvesti u dnevni ritam, poput šetnje, obroka ili vježbi disanja.
Sigurno imate majku, susjedu, tetka koji ujutro popiju vodu s malo limuna/jabučnog octa, maslinovog ulja i koji tvrde da je to najbolja stvar i da svi to trebaju raditi. Kada ste probali i vi, niste se osjećali dobro. To je zato što nisu svi ljudi isti i ne odgvaraju sve rutine svima. Svi smo različite kombinacije 5 elemenata i 3 doshe i najbolje bi bilo posjetiti ayurvedskog terapeuta kako ne bi isprobavali sami što nam najbolje odgovara i tako nenamjerno naštetili svome organizmu.
Dnevne rutine koje su zajedničke svima nama:
- Buđenje između 06:00 i 07:00h
- Nakon toaleta popiti 2 čaše tople vode, da rehidriramo organizam (što staviti u vodu ovisi o tipu konstitucije, ali sama voda je zajednička svima)
- Jutarnja abyanga/samomasaža uljem, tuširanje i tjelovježba (redoslijedom ovisno o tipu tjelovježbe)
- Doručak i odlazak na posao
- Ručak oko podneva, kada je probava najjača i može probaviti najveći obrok u danu. Ručajte kada ste gladni.
- Pola sata prije i sat vremena poslije jela ne pijemo tekućine, osim možda kakvog nezaslađenog čaja iza jela. Ne pijemo kad smo gladni i ne jedemo kada smo žedni
- Pri povratku s posla, obavimo kratku šetnju sa psom/djetetom/do dućana ili nešto što vam je usput, a da provedete vrijeme na zraku i isključite se s posla
- Večera barem 4 sata prije odlaska na spavanje
- Prije spavanja, 5 minuta svjesnog disanja (pranayame) u krevetu, nakon čega bismo trebali leći do 23:00h
Svaki od ovih postupaka ima svoj razlog i objašnjenje, ali i varijacije za sve tipove konstitucija i njihovih mikseva.
Nakon 3-4 dana osjetit ćete razliku u razini energije, odmornosti organizma i kvaliteti budnog stanja, a i spavanja.
Izvor: sanusvitablog.com
Foto: dailymail.co.uk