Što trebate uzeti u obzir pri odabiru joga prostirke?
UpdatedPraktikantu joge, prostirka ili joga mat, je glavni rekvizit na treningu: služi mu kao oslonac i osigurava mu stabilnost, definira njegov prostor, amortizira kontakt s tvrdom podlogom…
Mat treba pažljivo birati kako bi odgovarao svim našim kriterijima. Doduše, prije petnaestak godina asortiman nije bio naročito širok. Uglavnom se se izrađivali od PVC-a, pa se sve svodilo na izbor boje. Danas je situacija znatno drukčija. Mat/prostirka se nabavlja ne samo zbog boje, nego i zbog tipa vježbi, načina života, osobnog sistema vrijednosti, praktičnosti i budžeta. Ipak, prije kupovine, trebalo bi uzeti u obzir i još nekoliko važnih smjernica.
Materijal
Zašto je važan? Od čega je izrađen joga mat diktira njegovu teksturu, prijanjanje, ekološku prihvatljivost, mekoću i izdržljivost. Postoje različite vrste materijala od kojih se izrađuju prostirke:
- Guma – Prirodna guma proizvodi se od lateksa, mliječnog soka koji se dobija zasjecanjem kore drveta kaučukovca. Za razliku od PVC-a, prostirke od ovog materijala potpuno su bezopasne, osim u slučaju alergije na lateks.
- Polivinil – klorid (PVC) – Ovo je najčešći tip materijala od kojeg se izrađuju prostirke za jogu, istovremeno najjeftiniji, najtrajniji i najlakši za održavanje. Međutim, treba imati u vidu da PVC od kojeg se izrađuju sadrže ftalate, koja im daju elastičnost, ali su kancerogena i što je još gore, oslobađaju se zagrijavanjem. Upijaju se krpo kožu ili udisanjem, pa pripazite jer se ne želite znojiti na ovakvoj vrsti materijala. EKO polimer (PO) također je PVC, ali ne sadrži toksične supstance.
- Termoplastični elastomer (TPE) – Od ovog materijala, koji ima osobine gume i plastike, izrađuje se širok spektar proizvoda, a prednost u odnosu na PVC svakako je činjenica da ne sadrži nikakve otrovne materijale, ali nije ni tako otporan i trajan kao polivinil-klorid. Vrlo je kompaktan i dugo zadržava prvobitan oblik.
- Pamuk i juta – Za razliku od gume, koja sadrži potencijalne alergene, ova dva prirodna materijala apsolutno su sigurna i, što nije zanemarivo, izrađuju se u različitim dezenima. S razvojem ekološke svijesti, prostire od pamuka i jute sve su traženije, iako se mora priznati da su gore navedene verzije udobnije, trajnije i postojanijeg oblika.
Debljina prostirke
Zašto je važna? O debljini ovisi koliko udobno ćete se osjećati za vrijeme vježbanja. Ako je podloga previše tanka, u nekim pozama mogli biste se nažuljati, a ukoliko je previše mekana, gubite ravnotežu i teže ‘klizite’ iz asane u asanu. Standardna joga prostirka ima debljinu oko 3,5 mm, a u uobičajene mjere spadaju i dvostuko deblje (7mm), odnosno tanje (1,75mm) podloge, koje su vrlo praktične za putovanja jer se mogu lijepo saviti i spakirati u torbu.
Prijanjanje
Zašto je važna? Prostirka koja dobro prijanja za pod omogućava da se lagano i bez stresa krećete iz jedne u drugu pozu i da se istovremenu zadržavate u njima onoliko koliko je potrebno. Kada je riječ o ‘ljepljivosti‘ za pod, PVC prostirka je najbolja, ali u slučaju da se praktikant oznoji, s gornje strane postaje klizava. I još nešto: ako počne ‘šetati‘ po podu, potrebno joj je temeljito pranje. Ekološke podloge od pamuka i jute loše prijanjaju za podlogu.
Tekstura
Zašto je važna? Fizičke prepreke sprečavaju proklizavanje, što je veoma bitno za osjećaj udobnosti praktikanta. Danas se proizvode prostirke s teksturama koje odgovaraju svačijim potrebama – od glatkih do veoma grubih. Prostirke od jute imaju prirodnu hrapavost, dok su one od PVC-a glađe i mekše.
Ekologija
Zašto je važna? Posvećenom praktikantu joge veoma je važno načelo ahimse – nenasilja. Vježbanje na prostirci koja će desetljećima zagušivati deponij jer se ne može reciklirati (zbog otrova koji se spaljivanjem ispuštaju u atmosferu) jednostavno je neprihvatljivo. Zato je dobro odabrati prostirku od pamuka, jute ili gume, čija tekstura i prijanjanje odgovaraju standardima.
Održavanje
Zašto je važna? Iako vjerovatno neće biti visoko pozicionirano na listi, higijeni svoje prostirke morat ćete posvetiti malo pažnje, a način čišćenja prije svega ovisi o vrsti materijala.
- Gumena prostirka će morati jednom mjesečno na ‘generalku‘ – potapanje u kadu, sapunanje blagim sredstvom i ispiranje octom, a potom temeljito tuširanje. Ne smije se sušiti na direktnom suncu.
- PVC i TPE: s obzirom da imaju zatvorenu ćelijsku strukturu, ovi materijali uslijed izloženosti znoju mogu poprimiti neugodan miris, pa ih jednom tjedno treba lagano istrljati blagim sapunom i vlažnom krpom.
Izvor: Yoga magazin
Foto: Pixaby.com