Sljedećih deset asana uz pomoć kojih ćete kanalizirati svoju unutrašnju životinju
UpdatedNakon što smo prošloga tjedna pisali o asanama koje su dobile naziv po određenim životinjama, danas Vam donosimo nastavak spomenutog teksta. Upoznajte se sa sljedećih deset asana koje su naziv dobile po određenoj životinji i pri dolasku u određenu pozu pokušajte zamisliti kakav je osjećaj biti upravo ta životinja te pokušajte kanalizirati njezinu energiju.
Vrana (Kakasana)
Ova asana je nalik na položaj ptice i zahtijeva dobro održavanje ravnoteže jer su noge u zraku, a tjelesnu težinu podržavaju ruke. Odlična je za jačanje ruku, ali i za zglobove, gornji dio leđa, trbuh i prepone. Ova asana se ponekad naziva i Ždral, a bitna je jer gradi izdržljivost i mentalni fokus.
Skakavac (Salabhasana)
Možda izgleda jednostavno, ali održavati ravnotežu u ovoj asani nazvanoj po skakavcu može biti vrlo izazovno. Benefiti od ovog položaja su mnogi: jača gornji i donji dio leđa, ruke i noge, proteže prsa, ramena i trbušne mišiće i poboljšava držanje.
Konj (Vatayanasana)
Slično kao i kod asana Kravlje lice i Orao, ova poza zahtijeva intenzivan fokus. Za izvođenje je potrebna velika fleksibilnost i snaga u gležnjevima, a odlična je terapija za vrat, kralježnicu, struk, koljena, listove i gležnjeve. S obzirom da po težini spada u srednju razinu, početnici bi ju trebali izbjegavati dok ne steknu određenu fleksibilnost i snagu.
Majmun (Hanumanasana)
Ime je dobila po hindu božanstvu Hanumanu, koji je podsjećao na majmuna, a dolazi iz poznate priče u kojoj je Hanuman napravio skok od Indije do Šri Lanke. Ova asana isteže bedra, tetive koljena i prepone te stimulira trbušne organe i poboljšava njihovo funkcioniranje. Redovnom praksom postići ćete da kukovi postanu fleksibilniji.
Paun (Mayurasana)
Paun simbolizira besmrtnost i ljubav u hindu kulturi i nacionalna je ptica Indije. Ova asana zahtijeva snažne ruke i koncentraciju na cijelo tijelo kako bi se održalo poravnanje i ravnoteža. Jača zglobove i podlaktice, trbuh, leđa, torzo i noge.
Lav (Simhasana)
Lav je sjedeća poza koja oponaša facijalne ekspresije lava. Ovaj stav, uz urlik iz dubine grla, navodno pomaže ljudima koji mucaju. Osim toga ublažava napetost u licu i prsima, poboljšava cirkulaciju lica, drži oči zdrave stimuliranjem živaca, pomaže spriječiti upalu grla, astmu i druge respiratorne bolesti te može pomoći u liječenju lošeg daha.
Škorpion (Vrschikasana)
U slučaju da niste zaključili iz fotografije, moramo vas upozoriti da ova poza nije za početnike. Umjesto balansiranja na rukama ili nogama, Škorpion poza balans je na podlakticama, s nogama u zraku savijenim preko tijela i posjeća na škorpiona s repom u zraku. Jača ramena, leđa i noge, isteže prsni koš, podiže broj otkucaja srca, a zahtijeva dobru ravnotežu, koordinaciju, snagu i upornost.
Žaba (Bhekasana)
Poza Žabe je jako teška pa ćemo mi predstaviti pozu Polužabe koju je puno lakše izvesti, a u kojoj su noge savijene i postavljene na obje strane tijela, baš kao što žaba izgleda kad je spremna za skok. Odličana je za otvaranje kukova, ali i za grlo, prsa, gležnjeve i stopala.
Krijesnica (Tittibhasana)
Ova asana također spada pod napredne joga poze jer zahtijeva balansiranje na rukama. Oponaša način na koji krijesnica izgleda kad je u letu. Dobra je za unutarnju stranu bedara, ruke i zapešća.
Zec (Sasangasana)
Asana Zec je zapravo obrnuta poza Deve tijekom koje se kralježnica isteže polako te pomaže zadržati mobilnost, fleksibilnost i elastičnost kralježnice. Benefiti su raznoliki: poboljšava držanje, uravnotežuje hormone, ublažava mentalni umor, nesanicu i depresiju, poboljšava pamćenje i koncentraciju te pomaže kod bolova u vratu i leđima.